Piaskowanie
Piaskowanie to mechaniczne oczyszczanie powierzchni z różnorodnych zanieczyszczeń. Do piaskowania używa się sprzężonego powietrza z dodatkiem twardych mikrocząsteczek piasku lub śrutu staliwnego, żeliwnego, staliwno-żeliwnego, węgliku krzemu. W zależności od tego, jakich użyjemy materiałów ściernych, taki uzyskamy efekt. Piaskowanie pozwala na czyszczenie w trudno dostępnych miejscach, usuwanie powłok lakierniczych, rdzy czy matowienie. Powierzchnia po piaskowaniu jest matowa. Piaskowanie może powodować ubytki i odkształcenia w materiale, dlatego nie jest zalecane do delikatnych i precyzyjnych rzeczy. W takich przypadkach należy stosować Sodowanie. Podczas piaskowania, obrabiany materiał potrafi silnie się nagrzewać co nie zawsze jest porządnym efektem.
Korzyści z Piaskowania
Piaskowanie to metoda znana od wielu lat. Wynikiem piaskowania jest usunięcie rdzy z ram samochodowych, kontenerów, bram, ogrodzeń, konstrukcji i wielu innych przez co uzyskuje się chropowatą powierzchnię. Wiele przedmiotów, sprzętów oraz narzędzi, zwłaszcza ciężkich, żeliwnych lub konstrukcyjnych, można porządnie umyć ale pozbędziemy się tylko warstwy brudu, natomiast nie uda nam się usunąć zanieczyszczeń, które połączyły się ze strukturą przedmiotu. Piaskowanie pozwala uzyskać efekt czystego, a przede wszystkich oczyszczonego z zanieczyszczeń mechanicznych, przedmiotu. Piasek wniknie wszędzie tam gdzie dostęp jest utrudniony a ogniska korozji zostają zniszczone co ma niebagatelny wpływ na trwałość i późniejszą eksploatację elementów. Drobne cząsteczki kruszywa wnikają wgłąb przedmiotu, usuwając stare farby, impregnaty i grzybicze naloty. W ten sposób przygotowany przedmiot jest gotowy do ponownej konserwacji, a dodatkowo odtłuszczony.
Gdzie stosujemy piaskowanie
Piaskowaniu poddajemy przedmioty ciężkie, metalowe lub żeliwne, np. barierki poręcze, przęsła płotów, bram, a także wszelkiego rodzaju konstrukcje: mosty, wiadukty. Dodatkowo, piaskowaniu można poddać części samochodowe: naczepy, przyczepy, felgi, a także rowery oraz maszyny rolnicze. Tą metodą oczyszcza się także rzeczy wykonane z drewna i tworzyw sztucznych.
Najczęstsze zastosowanie
- Usuwanie zabrudzeń takich, jak: osady i naloty na metalach, stare powłoki galwaniczne, malarskie i lakiernicze, rdza i zgorzeliny.
- Uzyskanie powierzchni czystej i odtłuszczonej o pożądanym stopniu chropowatości, co zapewnia bardzo dobre przywieranie powłok malarskich i galwanicznych.
- Powierzchniowe utwardzanie elementów stalowych i metalowych.
- Wykonywanie zdobień w drewnie, szkle i na powierzchni tworzyw sztucznych.
- Matowienie powierzchni