Szkiełkowanie
Szkiełkowanie to proces technologiczny podobny do piaskowania, to nowoczesna technika obróbki metali nieżelaznych. Różnica polega na tym, że stosujemy je w przypadku chęci uzyskania bardzo gładkich, satynowych, niemal błyszczących powierzchni. Szkiełkowanie jest zwane również perełkowaniem, kuleczkowaniem lub satynowaniem. Ten rodzaj oczyszczania powierzchni nie powoduje ścierania erozyjnego, skutecznie usuwa drobne zanieczyszczenia, uszkodzenia oraz rdzę. Szkiełkowanie to proces w 100% bezpieczny, dlatego polecany jest do oczyszczania precyzyjnych elementów oraz wszystkich części bardzo kruchych i delikatnych. Duże znaczenie ma wielkość ścierniwa oraz świeżość kulek, które w czasie szkiełkowanie szybko się zużywają. W zależności od średnicy kulek, można uzyskać różny efekt końcowy.
Gdzie stosujemy Szkiełkowanie
Szkiełkowanie stosuje się przed procesem niklowania lub anodowania. Przygotowana w ten sposób powierzchnia metalu jest odtłuszczona i szorstka. Metoda ta sprawdza się również wówczas, gdy z metalowej powierzchni należy usunąć niewielkie uszkodzenia czy zanieczyszczenia, wpływa na zwiększenie naprężeń ściskających w warstwie wierzchniej, co skutkuje wzmocnieniem powierzchni metali oraz poprawieniem ich właściwości mechanicznych. Szkiełkowanie stosujemy również by nadać danej powierzchni estetyczny wygląd.
Szkiełkowanie doskonale nadaje się do oczyszczania takich elementów jak silnik czy bębny hamulcowe, podzespoły silnika, elementach ozdobnych ze stali nierdzewnej, w motocyklach, samochodach zabytkowych, taśmach produkcyjnych.
Najczęstsze zastosowania
- Usuwanie zanieczyszczeń i uszkodzeń (rdza, oleje, plamy, stare powłoki, przebarwienia itd.),
- Uzyskanie estetycznej powierzchni o naturalnej gładkości
- Przygotowanie powierzchni metalu do pokrycia jej tlenkiem bądź niklem galwanicznym
- Wygładzenie oraz utrwalenie powierzchni metalu.
- Ogólne wzmocnienie powierzchni elementów metalowych (uzyskanie lepszej odporności na zabrudzenia).
Warto nadmienić, że szkiełkowanie aluminium nie jest w stanie usunąć głębokich rys i wyrównać znacznych nierówności. Technika szkiełkowania stosowana jest przede wszystkim w przypadku elementów aluminiowych oraz tych, które są wykonane z brązu, stali nierdzewnej czy stopów metali nieżelaznych.